top of page

Vilmantas Marcinkevičius:

X Dievo įsakymų (1993)

2021 05 20 – 06 13

Vilmanto Marcinkevičiaus ankstyvųjų darbų paroda „X Dievo įsakymų (1993)“


Parodoje pristatoma vientisa 10-ies kūrinių serija, kurioje atvaizduojami Dievo įsakymai, pagal Vilmantą Marcinkevičių.


V.Marcinkevičius ieškojo atsakymų į jį dominančius klausimus - ar gali religinėmis temomis kalbėti savo tapymo stiliumi, koloritu ir klausti kas yra Dievas, vertybės, kas yra pasaulio tvarkos kūrėjas, ar ir menininkas yra tuo pačiu kūrėjas-Dievas? Siekdamas kalbėti apie amžinas, kanoniškas temas ir paskatinti visus į religinį meną pažiūrėti plačiau – 1993 metais sukūrė ryškią darbų seriją „X Dievo įsakymų“, kurią po 28 metų nuo serijos sukūrimo pristatysime visuomenei.


Pradedant ankstyvąja, ir baigiant šiandienine menininko kūryba, ryškėja svarbiausi motyvai Vilmanto tapyboje – žmogus, moteris, žvilgsnis, lytiškumas. Paveikslų siužetuose dažnos retrospektyvios asmeninio gyvenimo, vaikystės/paauglystės scenos, erotiškos, socialinės, provokuojančios temos. Menininko tapomų žmonių, ypač moterų, šventųjų ir "neįšventintųjų" atvaizduose netrūksta seksualumo, gaivališkumo, agresijos, tyrumo, o kartais ir vulgarumo. Vilmanto kūryboje apstu jausmų ir įtraukiančių emocingų scenų.


V. Marcinkevičius – išsiskiria iš savo kartos kūrėjų. Jo tapybos koloritas pribloškia efektingais kontrastingais spalvų deriniais. Derindamas mėlyną su geltona, mėlyną su raudona, geltoną su žalia, menininkas sukuria netikėtus koloristinius sprendimus, kurie emociškai labai stipriai veikia žiūrovą. Paradoksalu, tačiau Vilmanto kūryboje slypi kažkokia “mistinė formulė” – įžūlūs spalvų deriniai nedirgina. Nepriklausomai nuo siužeto, iš paveikslų sklinda ramybė ir vibruoja teigiamos optimizmo bangos.

Apie autorių:
vilmantas.com

bottom of page